Інтернет-магазин. Навіщо продавати в інтернеті?

За останній рік Інтернет-торгівля в Україні зросла на 65%.

Покупки через інтернет вже давно увійшли в наше повсякденне життя і перестали бути чимось незвичайним і недосяжним. І те, що в Україні інтернет-торгівля зросла на 65%, ще раз доводить перспективність цього бізнесу.

Для кого необхідний інтернет-магазин?

  1. Ви є постачальником або виробником товарів. (Якщо ви хочете розширити ваш ринок збуту і зробити зручне місце для оптових продажів. Якщо хочете створити ваш власний бренд. Нічого кращого, ніж створення інтернет-магазину і не придумати).
  2. Ви є власником онлайн або офлайн магазину. (Якщо у вас все ще немає інтернет-магазину, але ви хочете стати більш впізнаваним і розширитися. Якщо у вас є інтернет-магазин, але він вас не влаштовує через технічні проблеми і функціонал)
  3. Хочете втілити в життя цікаву комерційну пропозицію. (Якщо у вас є крута ідея з онлайн-навчання, бронювання тощо)

Зробити інтернет-магазин – це значить отримати ефективну можливість для залучення нових клієнтів і перетворити ваших потенційних покупців на постійних.

Як створити свій інтернет магазин?

Інтернет-магазин

У цьому посібнику ми покажемо вам, як створити свій власний інтернет-магазин малого та середнього бізнесу. Ми хочемо, щоб ви заглибилися в тему електронної комерції, щоб ви розуміли всі основи і знали, що важливо. Зокрема, в цьому посібнику ми розглядаємо вимоги до відповідної торгової системи.

Створіть успішний інтернет-магазин за 5 кроків:

  • Визначте вимоги до інтернет-магазину
  • Виберіть відповідного постачальника
  • Створіть інтернет-магазин
  • Здійсніть маркетингові дії
  • Оцініть результати та вживіть заходів

Рік за роком показники обороту в online-торгівлі знають тільки один напрямок: вгору. Це логічно, зрештою, кожне нове покоління зростає з інтернетом і вважає абсолютно нормальним робити покупки онлайн.

Неважливо, чи є у вас уже магазин, чи ви починаєте з нуля. У цьому посібнику з електронної комерції ми хотіли б показати вам, як спланувати, реалізувати і зробити успішним ваш власний інтернет-магазин.

Навіщо взагалі мати власний інтернет-магазин?

інтернет магазин

З огляду на численні ринкові майданчики, що існують у мережі, це цілком закономірне питання: наприклад, Amazon Marketplace, eBay або Etsy пропонують платформи для продажів в інтернеті. Для початку це може бути гарною ідеєю: ви можете використовувати потоки відвідувачів, які є на платформах, не вкладаючи багато грошей у рекламу.

Але є проблема: комісійні зазвичай становлять 5-20%, залежно від продукту. Крім того, зазвичай ви не маєте доступу до даних своїх клієнтів і тому не можете надсилати їм рекламу (наприклад, через розсилку).

Наявність власного інтернет-магазину звільняє вас від цих високих зборів: натомість ви несете лише витрати на хостинг і збори для постачальника платіжних послуг (наприклад, кредитної картки або PayPal). У довгостроковій перспективі це, безумовно, дешевше, ніж використання торгових майданчиків. Звичайно, ви також можете використовувати обидва підходи паралельно і поступово намагатися перетягнути клієнтів з платформи у свій магазин.

Зрештою, наявність власного сайту з інтернет-магазином – це, безумовно, найкращий спосіб створити свій бренд і отримати постійних клієнтів.

Як ви знаходите хороші товари для продажу?

Якщо ви ще не знаєте, що продавати, існують різні способи знайти цікаві нішеві ринки.

Найпростіший спосіб – почати з теми, яку ви вже добре знаєте. Ви захоплюєтеся пілотуванням безпілотників? Ваша пристрасть – хороша кава? А можливо, ви шанувальник ретро-навушників?

У кожному з цих випадків, крім великих ринків, існують також невеликі і дуже специфічні ніші, які ви могли б охопити. У випадку з кавою це можуть бути, наприклад, портативні еспресо-машини. Головне, щоб було достатньо зацікавлених у них людей, але водночас відносно мало постачальників.

Визначити попит на продукцію

Знайти такі нішеві ринки можна, наприклад, за допомогою Google Keyword Planner, KWFinder або ще краще Ahrefs. З їхньою допомогою можна визначити, як часто певний пошуковий запит чи продукт шукають у Google щомісяця. Крім того, Google Keyword Planner та Ahrefs генерують пов’язані пошукові терміни, про які ви, можливо, й не думали.

Дропшиппінг

Ідея Dropshipping проста: ви продаєте товари через свій інтернет-магазин, а сторонній постачальник бере на себе доставку і можливі повернення. AliExpress і FBA (Fullfillment by Amazon) – типові платформи, які відіграють роль у дропшипінгу. Shopify особливо підходить як магазинна система, оскільки має додаток Oberlo, через який можна продавати тисячі товарів. Крім того, він може бути пов’язаний з AliExpress. Ще одним хорошим рішенням для WooCommerce є плагін AliDropship.

У чому полягає ваша УТП?

Щойно ви знайшли потенційну ідею продукту, є одна річ, про яку ви маєте обов’язково подумати: УТП (унікальна торгова пропозиція). Чому клієнти повинні купувати саме у вас? Ось кілька прикладів:

  • Ви єдиний, хто пропонує товар (футболку з особливим дизайном).
  • Ви завжди перебуваєте у верхній частині Google і отримуєте багато відвідувачів (ключове слово SEO).
  • Ви майстер платної реклами (наприклад, Google Adwords, реклама на Facebook тощо) і, таким чином, точно досягаєте своєї аудиторії.
  • Канал поширення: тільки ви пропонуєте продукт за межами США.
  • Ваше позиціонування краще: ви краще розумієте “больову точку” ваших клієнтів і можете описати продукт таким чином, щоб клієнти воліли купувати саме у вас.

Найкращі системи для інтернет торгівлі

  1. Wix
wix

Wix – одна з найкращих пропозицій серед постачальників інтернет-магазинів з оптимальним співвідношенням ціни та якості і зручністю для новачків. Ви можете почати з 23 доларів на місяць. Не існує ні лімітів за продуктами, ні додаткових комісій за транзакції (за винятком тих, які стягуються провайдерами платежів).

Крім доступних цін і зручності використання, виділяються такі професійні функції: можливість продажу цифрових продуктів (наприклад, відео або музики).

Звичайно, потрібно сказати, що Wix не обов’язково є придатним для будь-якого розміру бізнесу. Ми рекомендуємо використовувати його для управління не більше ніж 200-300 продуктами, оскільки в іншому випадку адміністрування може стати дещо громіздким.

Для більших проектів краще звернути увагу на таких провайдерів, як Shopify або WooCommerce.

  1. Shopify
Shopify

Shopify уже є постачальником інтернет-магазинів № 1 у всьому світі. Зараз компанія активно розвивається в Німеччині та пропонує відповідну локалізацію, власний платіжний портал і підтримку. Можна припустити, що рано чи пізно цей магазин підніметься на вершину і в Німеччині. Великою перевагою перед IONOS є великий магазин застосунків з додатковими функціями і можливість вести блог для контент-маркетингу. Вибір дизайну також величезний, зокрема за рахунок зовнішніх постачальників шаблонів.

Ми бачимо незначні недоліки тільки в тому, що Shopify наразі може бути оплачений тільки в доларах США. Крім того, не всі вимоги законодавства ЄС охоплені, але їх можна відносно легко відрегулювати самостійно.

  1. IONOS
IONOS

Там, де Jimdo або Wix уже недостатньо, у гру вступають інтернет магазини 1&1. Вони пропонують дуже широкий спектр функцій, і ви навіть можете створити багатомовний інтернет-магазин. Дизайн міг би бути трохи сучаснішим, але він досить гнучкий і настроюється.

Тут можна знайти безліч функцій у вигляді варіантів оплати (12 різних способів оплати), ваучерних кампаній та інтеграції з eBay, Amazon і Google Shopping. Ці зовнішні платформи можуть отримувати інформацію про запаси з інтернет-магазину, що значно спрощує управління товарами.

Звичайно, тут ви також можете імпортувати й експортувати дані про свої продукти, що спрощує управління великим каталогом продуктів. Також інтегровані постачальники послуг доставки.

Найбільший недолік інтернет-магазину IONOS: немає вбудованого блогу. Якщо ви хочете залучити своїх потенційних клієнтів за допомогою контент-маркетингу, вам необхідно перейти на зовнішні платформи (наприклад, WordPress).

  1. Jimdo
Jimdo

У вас невеликий бізнес, не вистачає часу і ви мало що знаєте про створення веб-сайтів? Тоді Jimdo може вам допомогти.

Компанія з Гамбурга, що працює на ринку конструкторів сайтів з 2007 року, пропонує швидке рішення для малого бізнесу. За допомогою інтелектуального конструктора ви можете створити сайт та інтернет-магазин всього за кілька хвилин. Відповівши на кілька запитань, Jimdo автоматично створить ваш сайт за вас. Все, що вам потрібно зробити, це точно налаштувати його.

Що стосується платних планів, то найдешевший варіант електронної комерції (BASIC) починається від $15 на місяць і включає безкоштовний домен на перший рік, а також базові функції (включно з можливістю експорту замовлень). У пакеті BASIC ви можете створити до 10, у тарифі BUSINESS до 50 і в тарифі VIP необмежену кількість підсторінок. Варіанти продукції можуть бути встановлені, починаючи з тарифу BUSINESS і далі. Існують також різні варіанти оплати (кредитна картка, прямий дебет, Paypal), можлива інтеграція Facebook та Instagram.

На жаль, редактор Jimdo пропонує лише доволі обмежені можливості налаштування, тому магазин справді підходить лише для дуже маленьких online-магазинів.

  1. Ecwid
Ecwid

Якщо ви хочете створити невеликий інтернет-магазин простим і відносно дешевим способом, Ecwid може стати цікавим рішенням. Заснований у 2009 році, провайдер нині налічує понад мільйон користувачів. Важливо знати – Ecwid – це не самостійний набір для створення сайтів, а плагін, який можна під’єднати до різних наборів для створення сайтів, а в платних тарифах також до торгових майданчиків, таких як Amazon і eBay, або каналів соціальних мереж, таких як Instagram і Facebook.

У безкоштовній версії ви вже можете продавати до 10 продуктів. Ціни на платні тарифи перебувають у не дуже дешевому, але справедливому ціновому діапазоні і починаються від 12,50 євро. І чому багато хто теж зрадіє – комісії за транзакцію відсутні. Плагін також доступний 50 мовами.

Інтуїтивно зрозумілий і зручний інструмент пропонує значний набір функцій. Навіть у безкоштовній версії можна налаштувати податкові параметри і створити коди ваучерів. Крім того, існує безліч варіантів оплати, наприклад, можна інтегрувати POS-системи.

Одним із недоліків Ecwid є те, що SEO-налаштування відносно обмежені. Крім того, як уже згадувалося, для інтеграції Ecwid вам необхідний наявний веб-сайт (або один із каналів, згаданих вище).

  1. WooCommerce
WooCommerce

Якщо у вас уже є сайт WordPress або ви думаєте про його створення, WooCommerce – безумовно цікавий варіант. Популярний плагін для електронної комерції перетворює будь-який сайт WordPress на інтернет-магазин на вимогу, пропонуючи практично безмежні можливості. За оцінками, за допомогою WooCommerce у світі вже працюють 3 мільйони інтернет-магазинів. Це означає, що WooCommerce навіть перевершує гіганта електронної комерції Shopify.

Ці рекомендації вже виглядають дуже багатообіцяючими. І справді, великі функції, варіанти оплати, інтеграція доставки та SEO-можливості роблять WooCommerce привабливою альтернативою для тих, хто хоче створити повноцінний інтернет-магазин.

Однак, на жаль, є кілька серйозних недоліків. Хоча сам плагін безкоштовний, вам потрібно окремо придбати хостинг, домен, електронну пошту та шаблони. І якщо ви не володієте технічними знаннями, вам, найімовірніше, знадобиться допомога розробника, який допоможе як з початковим встановленням магазину, так і з його поточним обслуговуванням. Однак, на щастя, у спільноті WordPress існує величезна кількість фахівців-програмістів для WooCommerce по всьому світу. Ще один мінус – підтримка. Оскільки централізованої підтримки немає, вам доведеться самостійно шукати відповідь на свою проблему на відповідних форумах спільноти.

Правові вимоги до інтернет-магазинів

Щоб запустити інтернет-магазин, необхідно зареєструвати бізнес. Найпростішою формою є індивідуальне підприємництво.

Порада: Якщо ви хочете спочатку перевірити свою бізнес-ідею, необов’язково одразу ж реєструвати свій бізнес. З власного досвіду знаємо, що бюрократичний процес спочатку може здатися трохи пригнічуючим. Тому: спочатку протестуйте концепцію, а коли надійдуть перші замовлення, рекомендується зустрітися з податковим консультантом, а потім офіційно відкрити бізнес.

Інформація про ціни

Якщо ви продаєте товари кінцевим покупцям, ви маєте вказати у своєму інтернет-магазині ціни брутто, а також показати включений до них податок на додану вартість.

Право на відмову та умови

Покупець має бути проінформований про право на відмову та умови (якщо такі є). Для цього доступний чекбокс, який замовник підтверджує. Політика скасування також має бути надіслана клієнту в письмовій формі (наприклад, електронною поштою). Форма виведення також має бути доступна на веб-сайті.

Політика конфіденційності

Заява про захист даних З моменту набуття чинності GDPR набагато більше уваги приділяється захисту даних. Заява про захист даних стосується того, як зберігаються дані клієнтів і які процеси відстеження (наприклад, файли cookie) використовуються в інтернет-магазині.

Підтвердження замовлення

Після завершення замовлення клієнт повинен отримати письмове підтвердження замовлення (зазвичай електронною поштою).

Кнопка замовлення

Формулювання кнопки купівлі має чітко вказувати на те, що це операція, яка потребує оплати (наприклад, “Купити зараз”). Недостатньо, якщо там просто написано, наприклад, “Продовжити” або “Відправити”.

Email маркетинг

Якщо ви хочете розсилати інформаційні бюлетені своїм клієнтам і зацікавленим особам, ви також повинні дотримуватися правил маркетингу електронною поштою. У принципі, тут завжди діє наступне: без чіткої згоди на надсилання (opt-in) не можна надсилати масові електронні листи (наприклад, інформаційні бюлетені). Тому гарною ідеєю є процес подвійної згоди на розсилку.

Важливі поради для сторінок товарів

Тут ми хотіли б коротко дати вам дві елементарні поради щодо контенту у вашому online-магазині:

інтернет-продажі
  1. Зображення продуктів

Презентація має бути бездоганною. Тут ви не можете дозволити собі жодних помилок. Найкраще підійдуть високоякісні фотографії, зроблені вами або фотографом. Це ще простіше з таким додатком, як Pixelcut. Він автоматично видаляє фон фотографії товару і перетворює смартфон на фотоапарат із вбудованою фотостудією.

У наші дні інтернет-магазини все частіше використовують відео. Будь ласка, не використовуйте для цього стандартні відеоролики виробника! Створіть своє власне відео. Якщо йдеться не про ваш власний продукт, ви можете навіть зробити з нього звіт про тестування і пояснити переваги та недоліки. Це вселяє довіру і змушує клієнтів повертатися.

  1. Тексти

Коли йдеться про тексти, було б помилкою покладатися на стандартні описи виробників. Це не тільки стомлює читача, а й Google зокрема. У вас немає шансів на високе ранжування з переробленими текстами, які також можна знайти 1 до 1 на інших сайтах. Тому пишіть тексти самі або доручайте їх написання професіоналам.

“Часті запитання” (FAQ) про продукцію також дуже корисні. Використовуйте реальні запити клієнтів і додавайте їх на сторінки товарів. Великою перевагою є те, що це не тільки релевантний, унікальний контент, а й те, що він використовує точну мову клієнтів. Це може бути дуже корисно для вашого рейтингу в Google.

Генерація трафіку – як залучити відвідувачів у ваш віртуальний магазин?

Навіть найкращий інтернет-магазин не принесе користі, якщо він не буде залучати відвідувачів. На щастя, існує кілька способів зробити це.

  1. Безкоштовний трафік

Спочатку безкоштовність звучить дуже добре. Існують різні способи використання цього каналу, які ми умовно поділяємо на SEO, соціальні мережі та маркетинг електронною поштою.

  1. Пошукова оптимізація в електронній комерції

SEO – це тривалий процес. На те, щоб вийти на перші позиції в пошукових запитах, які дійсно приносять відвідувачів, можуть піти місяці. Досягнувши цих верхніх позицій, ви зазвичай залишаєтесь на них деякий час, що, звісно, залежить від поведінки та SEO-ноу-хау ваших конкурентів.

Важливо: інвестувати в SEO особливо доцільно, якщо в Інтернеті вже є багато пошукових запитів із наміром купити вашу продукцію. Припустімо, ви продаєте MacBook: цей пошуковий запит шукають у Google тисячі разів на день (за даними Google Keyword Planner близько 3500 разів на день, якщо бути точним).

Ви можете скористатися цими пошуками за допомогою SEO. Про те, щоб потрапити на першу сторінку Google за ключовим словом “Macbook”, найімовірніше, не може бути й мови, оскільки конкуренція в цій галузі товста, як цегла.

Замість цього ви можете оптимізувати пошуковий запит, наприклад, “звіт про випробування MacBook Air”, який отримує лише 40 пошукових запитів на день, але не викликає такої запеклої конкуренції. Ви можете зробити це, наприклад, через свій блог. Досягти першої сторінки результатів пошуку в цьому прикладі буде, як і раніше, вкрай складно, але основний принцип цієї стратегії буде вам зрозумілий.

  1. Соціальні медіа (SMM) – ідеально підходять для “Яскравих речей”

Як уже коротко згадувалося на початку, такі соціальні мережі, як Facebook, Twitter, YouTube, Instagram і Pinterest, особливо підходять для крутих продуктів. Продукти, які люди купують імпульсивно – кумедна футболка, цікавий документальний відеофільм, шикарний гачок для пальта або рюкзак із вбудованим powerbank.

Речі, про які покупець навіть не підозрює, що хотів би купити. Речі, якими охоче діляться і які поширюються самі по собі. Щоб ця стратегія спрацювала, зазвичай необхідно мати велику кількість зацікавлених передплатників і шанувальників.

  1. Інформаційні розсилки – перспективи стають покупцями

Є кілька безкоштовних сервісів розсилки для невеликих відправників, що робить їх хорошими стартовими рішеннями. Інформаційний бюлетень особливо підходить, якщо ви хочете за його допомогою спонукати відвідувачів повернутися до вашого магазину або перетворити наявних клієнтів на повторних покупців.

Ви можете отримати адресу електронної пошти потенційного клієнта, наприклад, запропонувавши йому ваучер на знижку. Якщо ви пропонуєте продукт, що вимагає пояснень, то невелике керівництво у форматі PDF або електронна книга також можуть добре спрацювати. Це дає змогу вам надсилати клієнтам електронні листи автовідповідача, тобто певну автоматичну послідовність електронних листів.

  1. Платний трафік: найпростіший і найшвидший спосіб (для людей з обмеженим бюджетом)

Зокрема, тут стануть у пригоді дві послуги: Adwords і Facebook Ads. Як описано вище, вам важливо знати, який товар ви продаєте. Цікавий продукт краще розмістити на Facebook. Зручно, що тут можна створювати дуже детальні цільові групи. Наприклад, ви можете розробити футболки для певних клубів (наприклад, для пілотів дронів) і рекламувати їх саме для прихильників відповідних клубів і груп.

В Adwords від Google вирішальне значення має обсяг пошуку, а також ціна кліка. Зрештою, повернення інвестицій має бути позитивним для них. З цієї причини аналіз даних має вирішальне значення – занадто багато людей вкладають гроші в рекламу платного трафіку і в підсумку навіть не знають, чи варте воно того. Якщо ви сумніваєтеся, найміть для цього фахівця.

Ми створемо для вас ідеальний інтернет-магазин. Звертайтеся!

Напишіть нам

5 відповідей до “Створення інтернет-магазину”

  1. Аватар Bukin
    Bukin

    Продавать в интернете нужно потому что там больше чем 4 ярда клиентов. И за аренду магазина платить не нужно. Оффлайн бизнес вести гараздо тяжелее.
    Амазон, розетка и д.р. – это пример куда нужно рости и развиваться.

  2. Аватар Егор_Багор
    Егор_Багор

    Ого, батенька, вот это вы махнули. Розетка, амазон, гугл..)) Тут хотябы интернет магазин подарков научились делать 🙂 🙂 🙂 🙂

  3. Аватар Олег
    Олег

    Покажите мне хоть одного человека который ничего не закалывал через интернет магазин?? Даже мая бабушка… бабушка, Карл! Заказывает себе какие-то ништячки через интернет-магазины.

  4. Аватар Diva
    Diva

    Просто одно слово:
    “Амазон”
    Вот и все доводы по поводу создания своего интернет магазина! ))

    1. Аватар admin
      admin

      Коротко и ясно! ))